Mnoho žien trpí bolesťami prsníkov. Spôsobiť ju môže viacero faktorov. Niektoré sú bežné a súvisia s vývojom organizmu, niektoré môžu znamenať vážnejšie ochorenie.
Rozdelenie
Bolesť prsníkov odborne nazývaná mastalgia sa delí na
- Cyklickú– súvisí s menštruačným cyklom. Najviac citeľná je bolesť pred menštruáciou a postupne klesá. Zabrániť, alebo zmierniť ju môžete užitím liekov proti bolesti, liekmi, ktoré potláčajú estrogén (na lekársky predpis), znížením príjmu sodíka alebo nosením podpornej podprsenky.
- Necyklickú– môže byť spôsobená viacerými príčinami vrátane poranenia prsníka. Objaviť sa môže aj v prípade ak sú poranené okolité tkanivá alebo svaly. Liečba necyklickej bolesti záleží od toho čo ju spôsobilo. V tom vám najlepšie pomôže lekár.
Vplyv hormónov– najčastejšie sa s mastalgiou stretávajú dospievajúce dievčatá. Vplyv estrogénu počas puberty spôsobuje hormonálne zmeny v prsnom tkanive čo sa môže prejavovať bolesťou. Jej príčinou môže byť aj tehotenstvo, menštruácia, alebo menopauza kedy dochádza k hormonálnym výkyvom.
Cystysa často objavujú u starších žien. Tkanivo prsníkov sa nahrádza tukom čo spôsobuje hrčky. Bolesť nemusí byť vždy prítomná, ale tieto zmeny spôsobujú obavy.
Dojčenie– pri dojčení môžete cítiť bolesť z rôznych dôvodov
- Mastitída – infekcia mliečnych kanálikov. Ďalšími sprievodnými znakmi sú svrbenie, pocit pálenia na bradavke, horúčka, zimnica
- Plné prsia – ak sa mlieko nahromadí v prsiach spôsobuje to bolesť. Najlepšie je mlieko odsať.
Strava– aj zlé a nezdravé stravovanie má vplyv na bolesť prsníkov. Hlavne ak ide o nadmernú konzumáciu tukov a rafinovaných cukrov.
Lieky– ak sa liečite antibiotikami, užívate antidepresíva, podstupujete hormonálnu liečbu vedľajšie účinky liekov vám môžu spôsobiť tieto komplikácie. Po porade s lekárom sa isto nájdu vhodné alternatívne medikamenty, ktorých vedľajší účinok vám tieto problémy robiť nebude.